پایگاه اطلاع رسانی جهان ساخت وساز

جهان ساخت وساز : صفحه نخست » اخبار

مجموعه اخبار سایت

بازار مسکن آرام‌تر شد

 

با فروکش کردن التهابات ناشی از تغییر قیمت بنزین و تنش‌های منطقه‌ای، رشد قیمت مسکن متوقف شده و واسطه‌ها از کسادی معاملات در دو هفته اخیر خبر می‌دهند.

همزمان با افت معاملات مسکن بعد از تنش‌های اخیر منطقه‌ای، رشد قیمت‌های پیشنهادی نیز متوقف شده و فعالان بازار از محو شدن شوک افزایش قیمت بنزین در بازار مسکن خبر می‌دهند. بعد از آن‌که خرید و فروش مسکن در شهر تهران طی آذرماه ۱۳۵ درصد افزایش پیدا کرد قیمت‌های پیشنهادی تا ۱۵ درصد و قیمت‌های قطعی ۸.۵ درصد بالا رفت که به نگرانی‌ها از ورود بازار مسکن به دوره پرش قیمتی منجر شد. اما واسطه‌های ملکی بیان می‌کنند که بازار مجددا آرام شده و طرف تقاضا در نشست‌ها دست بالا را پیدا کرده است.

بررسی آگهی‌های عرضه شده به بازار مسکن نیز گویای آن است که فایل‌های زیر قیمت و به‌قیمت روز به روز بیشتر می‌شود. این در حالی است که در دو هفته‌ی قبل عمده مالکان این نوع واحدها، فروش را به حالت تعلیق درآورده بودند. با ورود املاک زیر قیمت انتظار می‌رود سایر مالکان نیز نرخ‌های پیشنهادی را پایین بیاورند و فضا برای رونق بازار در شب عید فراهم شود.

یکی از مشاوران املاک منطقه ۸ تهران گفت: خاصیت دیرپذیری بازار مسکن با افزایش وسایل ارتباط جمعی و ورود تکنولوژی از بین رفته است. پیش از این نوسانات بازار‌های موازی اثر خود را شش ماه بعد در بخش ملک نشان می‌داد، اما بعد از تغییر قیمت بنزین به یکباره شاهد افزایش نرخ‌های پیشنهادی بودیم. تنش‌های اخیر منطقه‌ای نیز باعث کسادی معاملات شد که البته این شرایط دوام چندانی ندارد و احتمالا در روز‌های آینده شاهد افزایش معاملات خواهیم بود. اوضاع بازار تعریفی ندارد، اما از رکود مطلق خارج شده‌ایم. از طرف دیگر آن‌قدر فایل در بازار وجود دارد که رقابتی بین مالکان است و هرکس ارزان‌تر بفروشد امکان فروش ملک او بیشتر می‌شود.

در روز‌های اخیر برخی متقاضیان که به دنبال فایل‌های مرغوب می‌گشتند از خرید خانه در شرایط فعلی منصرف شدند، اما معدود خریداران آماتور با این پیش‌فرض که ممکن است با رشد قیمت در ماه‌های آینده مواجه شوند از ایده‌آل‌های خود درخصوص خانه‌ی مورد نظر کوتاه آمدند. آسیب دیگر این روز‌ها از طرف واسطه‌های غیرحرفه‌ای به بازار ملک وارد شد. بدین صورت که مالک، واحد خود را با قیمت نامتعارف به یک مشاور نابلد می‌سپارد و پذیرش قیمت از سوی مشاور به توهم قیمتی دامن زد.

مکانیزم بازار مسکن بدین صورت است که معمولا از آذرماه تعداد معاملات افزایش پیدا می‌کند. این رفتار دست کم طی دو سال قبل وجود داشته و تا خردادماه سال بعد ادامه یافته است. سپس بازار وارد رکود می‌شود. بنگاهی‌ها بیان می‌کنند که این وضعیت معمولا با مقداری شدت و ضعف همواره طی دهه‌های اخیر در بازار حاکم بوده، اما تفاوت این دوره با سایر دوره‌ها در این است که ظرفیت جهش قیمتی وجود ندارد. خرید و فروش افزایش یافته، اما اغلب متقاضیان برای حفظ ارزش پول اقدام به خرید می‌کنند. ممکن است قیمت‌های اسمی در این شرایط بالا برود، اما اگر خواب سرمایه در دوره رکود را در نظر بگیریم سوددهی مناسبی برای آن دیده نمی‌شود.

طی دو ماه اخیر معاملات افزایش یافته است. آذرماه تعداد قرارداد‌های خرید و فروش ۱۳۵ درصد نسبت به آبان بالا رفت. آمار اتحادیه املاک گویای آن است که معاملات در دی‌ماه نیز ۱۷ درصد نسبت به آذرماه افزایش یافته، اما بسیاری از مشاوران سنتی چنین رونقی را احساس نمی‌کنند. بررسی علت این مساله نشان می‌دهد عمده قرارداد‌ها در دفاتری به امضا می‌رسد که از ابزار‌های نوین و نیرو‌های آموزش دیده استفاده می‌کنند. هرچه میزان تسلط مشاوران به امکانات به‌روز، بیشتر باشد، امکان عقد قرارداد از سوی آنان افزایش پیدا می‌کند.

29 دی ماه 98 به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

واکسیناسیون تهران از گودبرداری‌های خطرناک / کمرنگ شدن پدر خواندگی در نظام ساخت و ساز پایتخت

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران گفت: از سال‌های گذشته با کنترل کیفیت، جلوگیری از گود برداری‌های خطرناک افزایش یافته است.

سعید سعیدیان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران د، با بیان اینکه اولویت اصلی ما در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، افزایش کیفیت صنعت ساخت به ویژه در مناطق فرسوده کشور است، گفت: افزایش کیفیت ساخت و ساز نیازمند یک عزم ملی در کشور است و تمامی نهادهای رسمی از جمله شهرداری‌ها و شورای شهر باید پای کار باشند تا شاید کیفیت ساخت و ساز در تهران افزایش یابد.

او یادآور شد: سازمان نظام مهندسی به تنهایی نمی‌تواند کیفیت ساخت و سازها را افزایش دهد و باید وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها در این زمینه همکاری جدی‌ داشته باشند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به اینکه از گذشته فعالیت‌هایی در حوزه افزایش کیفیت ساخت و سازها شروع شده است، گفت: نظام مهندسی در صنعت ساخت و ساز، استفاده از سازندگان صاحب صلاحیت و کارگران ماهر را الزامی کرده و تمامی تولید کنندگان موظف هستند از این قانون پیروی کنند.

سعیدیان بیان کرد: در صورتی که یکی از حلقه‌های ساخت و ساز وجود نداشته باشد، خود به خود کیفیت ساخت و ساز کاهش می‌یابد بنابراین باید تمامی نهادها تابع قانون باشند و از سازندگان حرفه‌ای و صاحب صلاحیت استفاده کنند.

وجود پدرخوانده در حوزه ساخت و ساز!

او با اشاره به وجود پدر خواندگی در حوزه ساخت و ساز هم، گفت: متأسفانه این موضوع در بخش مهندسی کشور افزایش یافته البته نمی‌توانیم مشورت گرفتن از تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی را نادیده بگیریم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بیان کرد: بسیاری از انجمن‌ها و تشکل‌ها به عنوان مهم‌ترین مشاوران ما در حوزه نظام مهندسی ساختمان به شمار می‌روند بنابراین نمی‌توانیم نظرات آنها را در حوزه مهندسی کشور نادیده بگیریم.

سعیدیان گفت: البته سعی می شود نقش پدر خواندگی در حوزه نظام مهندسی ساختمان استان تهران  کمرنگ شود اما طبق قانون نظام مهندسی بحث تشکل‌ها و انجمن‌ها در این حوزه بسیار جدی است و طبق قانون باید به نظرات این بخش ارزش قائل شد.

25 دیماه98 به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

صفحه 1 از 21